TopTeenForum.Tk


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Receta gatimi Shqiptare ...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
rini
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 32
Registration date : 25/06/2007

Receta gatimi Shqiptare ... Empty
MesazhTitulli: Receta gatimi Shqiptare ...   Receta gatimi Shqiptare ... EmptyWed Jun 27, 2007 10:37 pm

Fli KosovePėr 4 vetė

Duhen:

Per brumin:
- 1 kg miell
- 3-4 gota ujė
- kripė

Per masėn:
- 200 gr gjalpė
- 2 filxhana caji ajkė
- 3 lugė vaj
Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė perberesit tė jenė shkrirė nė njė masė tė vetme, lyhet tepsia me vaj dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi, qe ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele.
Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia.

Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rini
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 32
Registration date : 25/06/2007

Receta gatimi Shqiptare ... Empty
MesazhTitulli: Re: Receta gatimi Shqiptare ...   Receta gatimi Shqiptare ... EmptyWed Jun 27, 2007 10:38 pm

Byrek me spinaqPėr 4 vetė

Duhen:

- miell 3 gota uji
- uje 300 gram
- spinaq 1 kg
- vezė 1 kokėrr
- djathė 100 gram
- vaj 1/2 filxhan caji
- kripė, piper
Gatimi:

Hidhet mielli ne tepsi dhe hapet nje gropė nė mes, shtohet ujė me pak kripė. Pėr 1 kg miell merret 600 gram ujė, megjthėse kjo varet nga lagėshtia e miellit. Duke e pėrzier nga mesi, zihet njė brumė i fortė i cili punohet pėr 10 minuta, ndahet nė kuleēė, mbulohet me picetė tė lagur dhe lihen pėr 20-30 minuta qė tė fitojė elasticitet. Nga ēdo kulaē bėhen petė tė vogla, secila prej tyre spėrkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 copė mbi njėra tjetrėn, pastaj hapen petėt e zakonshme. Spinaqi pėr mbushje pastrohet, lahet dhe pėrvėlohet pėr 2-3 minuta nė ujė tė vluar e kripė, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe pėrzihet me djathė tė thėrmuar e vezė, shtohet kripė, piper dhe shtrohet nė petė. Nė tepsi tė lyer me vaj shtrohet gjysma tjetėr e petėve, duke i spėrkatur secilėn me vaj, mbi to shtohet mbushja e pėrgatitur dhe mbulohet me pjesėn tjetėr tė petėve tė spėrkatura me vaj. Anėt mbėshtillen nga brenda. Byreku spėrkatet me vaj dhe piqet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
rini
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 32
Registration date : 25/06/2007

Receta gatimi Shqiptare ... Empty
MesazhTitulli: Re: Receta gatimi Shqiptare ...   Receta gatimi Shqiptare ... EmptyWed Jun 27, 2007 10:41 pm

kuku qka mi kana flijat qetash ko me ba njo
jamiiiiiiiiiiiiiii
lekaleka heuuahuhah
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
vilsoni19
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 27
Registration date : 25/06/2007

Receta gatimi Shqiptare ... Empty
MesazhTitulli: Re: Receta gatimi Shqiptare ...   Receta gatimi Shqiptare ... EmptyThu Jun 28, 2007 12:26 am

a mundni me ba receta te embelsirave te ndryshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
Receta gatimi Shqiptare ... Empty
MesazhTitulli: Re: Receta gatimi Shqiptare ...   Receta gatimi Shqiptare ... Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Receta gatimi Shqiptare ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
TopTeenForum.Tk :: Artė dhe kulturė (Art & Culture) :: Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj-
Kėrce tek: