TopTeenForum.Tk


 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ēfar dini rreth fesė muslimane ?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
finessoz
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve : 48
Age : 25
Registration date : 23/06/2007

Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Empty
MesazhTitulli: Ēfar dini rreth fesė muslimane ?   Ēfar dini rreth fesė muslimane ? EmptyMon Jun 25, 2007 11:32 pm

Mund te shkruani gjethqka rreth fesė muslimane
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.finessoz.tk
finessoz
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve : 48
Age : 25
Registration date : 23/06/2007

Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Empty
MesazhTitulli: Re: Ēfar dini rreth fesė muslimane ?   Ēfar dini rreth fesė muslimane ? EmptyTue Jun 26, 2007 9:19 am

Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Xhami%20color
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.finessoz.tk
finessoz
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve : 48
Age : 25
Registration date : 23/06/2007

Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Empty
MesazhTitulli: Re: Ēfar dini rreth fesė muslimane ?   Ēfar dini rreth fesė muslimane ? EmptyTue Jun 26, 2007 9:22 am

Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Arti%20islamĒfar dini rreth fesė muslimane ? Arti%20islam2Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Art%20bottle


Shumica e objekteve fillimisht kane pasur si qellim zbukurimin e xhamive apo perdorimin gjate adhurimit. E vecante eshte perdorimi i kaligrafise, arabeskat, dhe format gjeometrike tek shume objekte.
Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Arti%20islam3
Mihrab, 1354, Isfahan, Iran
Mosaik me pllaka;343.1 x 288.7 cm
Elementi me i rendesishem ne nje xhami eshte mirhabi, vendi / hapesira qe tregon drejtimin e Mekes. Per shkak te rendesise se saj si pike perqendrimi/ fokusi gjate faljes, vihet re se dekorimi i saj eshte bere me mjeshteri dhe devocion te madh. Rreth e qark ka shkrime nga Kur'ani; keshtu nga e djathta poshte deri majtas poshte eshte shkruar disa ajete nga Suretu Et-teube, 14-22; tek harku eshte shkruar nje thenie e Profetit as, dhe nje shkrim tjeter ndodhet ne qender te mirhabit, si ne nje kornize.
Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Mosque%20lamp
Llampe per Xhamine, nga fundi i shekullit te 13, (para 1285); Mamluk, Egjipt ose Siri
Qelq, lartesi 43 cm, gjeresi 76 cm.

Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Art%20gjym
Gjym, shekulli i 7, Iran, Bronz
Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Prayer%20rug
Qilim per t'u falur, fundi i shekullit te 16, Bursa ose Stamboll, Turqi
E bere me nderthurje te pambukut, leshit mbi nje baze mendafshi, (127 cm x 172.7 cm)
Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839 ARKITEKTURA Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839

Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Xhamia_sulejman_stamboll Arkitekt SINANI, Xhamia Sulejman ne Stamboll, Turqi, e ndertuar ne vitet 1551 - 1558.
Arkitekt SINANI, Xhamia Selime ne Edirne, Turqi, e ndertuar ne vitet 1568 - 1574. Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Selimiye-5

Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839 KALIGRAFIA Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839Ēfar dini rreth fesė muslimane ? J0115839
Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Kaligrafi%20bismilah
BISMILAH (Ne emer te Allahut)
E shkruar ne formes e nje zogu duke pire uje.
CREDITS: The Splendour of Islamic Calligraph. By: Abdelkebir Khatibi and Mohammed Sijelmassi. Published by Thames and Hudson.
Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Kaligrafi%20ART11
(c) Islamicity.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.finessoz.tk
Sponsored content
Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Empty
MesazhTitulli: Re: Ēfar dini rreth fesė muslimane ?   Ēfar dini rreth fesė muslimane ? Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēfar dini rreth fesė muslimane ?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
TopTeenForum.Tk :: Artė dhe kulturė (Art & Culture) :: Besimtaret Musliman-
Kėrce tek: